Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jaworzno ma program dla rodzin

2017-11-24 12-44-17-483999Zapewnianie równych szans, zwiększanie bezpieczeństwa oraz promowanie aktywności i zdrowego stylu życia - to trzy główne filary, ogłoszonego podczas "Popołudnia z Rodziną" przez prezydenta Pawła Silberta, nowego programu skierowanego do jaworznickich rodzin. W pierwszej kolejności uruchomione zostanie dofinansowanie do obecnie istniejących żłobków, kolejny krok to stworzenie żłobka publicznego. Wystartuje również program Aktywna Dzielnica, w ramach którego w każdej dzielnicy co weekend odbywać się będą zajęcia dla rodzin.

Szeroki katalog wsparcia

Po sukcesie programu "Rodzina 500+", dzięki któremu polityka rodzinna stała się faktem, przyszedł czas na wprowadzenie rozwiązań dedykowanych potrzebom jaworznickich rodzin. Program "Jaworzno Wspiera Rodziny", oprócz dotychczas podejmowanych działań, zawiera szereg nowych rozwiązań skierowanych do mieszkańców naszego miasta.

Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna:

Cały czas rozwijamy sferę społeczną. Przez lata na sztandarach były wielkie, liniowe inwestycje, które pchnęły miasto na nowe ścieżki rozwoju. Nie zapominamy jednak o tym, że tak naprawdę sensem miasta są ludzie, a nie drogi, infrastruktura. To ludzie dają miastu życie, to rodziny są siłą napędową. Poza wieloma programami, które ogłosił rząd, postanowiliśmy że wyeksponujemy jeszcze bardziej to co dotyczy jaworznickich rodzin.

Uruchamiamy przedsięwzięcie, które nazwaliśmy "Jaworzno wspiera rodziny". Program oparliśmy na trzech bardzo ważnych filarach:

Po pierwsze zapewniamy równe szanse - planujemy od września przyszłego roku otworzyć miejski żłobek. Chcemy też uruchomić dopłaty dla rodziców, którzy kierują dzieci do prywatnych żłobków i klubów dziecięcych. Mamy to zaplanowane od kilku lat, teraz będzie nam łatwiej, gdyż państwo również uruchomiło spory zakres pomocowy dla takich przedsięwzięć. Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie budowy, wyposażenia i pokrycia kosztów funkcjonowania żłobka publicznego. Staramy się o środki z programu Maluch+. Zaczynamy w przyszłym roku i zapewniam, że będzie to stałe działanie. Ilość miejsc zapewne będzie się zwiększać w kolejnych latach. Zapewne, system dopłat spowoduje otwieranie się nowych prywatnych placówek, których i tak jest całkiem sporo w mieście. Nadal będziemy spotykać się podczas Święta Rodziny i innych wydarzeniach dla całych rodzin, a w naszych planach jest również rozwinięcie Karty Rodzin Wielodzietnych.

Drugim filarem jest bezpieczeństwo. Od lat miasto prowadzi program Tarcza. Chcemy go rozwinąć o nowe komponenty związane z bezpieczeństwem dzieci i rodzin. Dobre samopoczucie w szkole, miejscu zabawy, w końcu w pracy to gwarant tego, że miasto dobrze radzi sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom. Świetną akcją, która stanie się pewnym punktem w miejskim kalendarzu jest "Akademia Bezpieczeństwa", niezwykle ważna jest droga dzieci do i ze szkoły dlatego odświeżamy pionierski projekt "Wysp Pomocy".

Ostatni filar tego programu to aktywność ruchowa, sportowa i zdrowotna. Zdrowe dzieci, zdrowi rodzice to jest to życzenie, które najczęściej wypowiadamy. Przez aktywność ruchową będziemy mieli szansę na zdrowe społeczeństwo. Zdrowe społeczeństwo, to z kolei ludzie przygotowani do życia, ostatecznie też mniejsze koszty związane z leczeniem. A przecież baza, jaką w mieście mamy i jaką stale rozwijamy powinna temu w jeszcze większym stopniu służyć. Dlatego uruchamiamy od nowego roku program "Aktywna Dzielnica" - więcej zajęć w dzielnicach, na placach zabaw, gry terenowe. Chcemy, by każdy weekend obfitował w atrakcje i te blisko domu i podczas dużych miejskich imprez. Jak ważna jest profilaktyka, nie trzeba wiele mówić dlatego też na stałe prowadzona będzie akcja badań profilaktycznych i przesiewowych “Zdrowie rodziny pod kontrolą".

Rodzina jest najważniejsza. Szczęśliwa rodzina, to szczęśliwi ludzie, nowi obywatele w mieście. Chciałbym, żeby to byli tacy mieszkańcy, którzy zatrzymają się w naszym mieście na zawsze. Żebyśmy byli dla nich stałym, lubianym miejscem. Po to jesteśmy, aby zapewnić żeby ludzie w Jaworznie czuli się zdrowi, szczęśliwi, bezpieczni i mieli oparcie w swoim mieście.