Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Program na lata 2014-2018

Umowa wyborcza
2014-2018
Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto
i Pawła Silberta

 Złota piętnastka

 1. Nowe mieszkania dla tysiąca ludzi - priorytet dla budownictwa społecznego na wynajem i zwiększenia liczby jaworznian,
 2. Miasto pełne drzew – atrakcyjne parki w Podłężu, Osiedlu Stałym i Chrząstówce,
 3. Masowy sport w zasięgu ręki – trasy biegowe, Orlik w centrum, sala gimnastyczna w Jeziorkach, przebudowa hali sportowej i stadion lekkoatletyczny,
 4. Koniec dziur w drogach dzielnicowych, gruntówki i równe chodniki,
 5. Lepsze powietrze - autobusy elektryczne w miejskim ruchu,
 6. Jaworznianie na rowery - velostrada Osiedle Stałe-Podłęże-Centrum i wypożyczalnie roweru miejskiego,
 7. Miasto Siedmiu Rynków – po Rynku Głównym czas na piękne przestrzenie publiczne w dzielnicach - Długoszynie, Ciężkowicach, Jeleniu, Dąbrowie, Byczynie i Borach,
 8. Więcej kultury - sala teatralna z kinem studyjnym w Osiedlu Stałym,
 9. Ruch ciężki poza strefą zamieszkania  - obwodnice Niedzielisk, Góry Piasku i Warpia,
 10. Powrót do kolei - Centrum Integracji Transportu Szczakowa przy szybkiej linii Katowice-Kraków,
 11. Mieszkańcy sami tworzą miasto – konsultacje społeczne i Jaworznicki Budżet Obywatelski,
 12. Utrwalamy fundament gospodarki - kolejne 50 hektarów uzbrojone dla przedsiębiorców,
 13. Czyste środowisko - kanalizacja w Jeleniu, Dąbrowie Narodowej i Byczynie,
 14. Wspólnota miejska wspiera potrzebujących - centra usług społecznych w dzielnicach,
 15. Nowe życie Sosiny  - perła wśród przestrzeni publicznych dla rodzin.


Miasto nie jest problemem.

Miasto jest rozwiązaniemStowarzyszenie JMM i wspierające je ugrupowania skupia ludzi, którzy kochają Jaworzno i chcą mieć wpływ na jego losy. Wspólnie z obywatelami zmieniamy miasto w najlepsze miejsce do życia.Nasz plan dla Jaworzna nie był tworzony w czteroletniej perspektywie jak większość wyborczych obietnic. Sięga on dwudziestu lat do przodu. Mamy szczegółową wizję miasta i krok po kroku konsekwentnie ją realizujemy. Dzięki temu zmiany są tak bardzo widoczne.
Nasze plany sięgają perspektywy dłuższej niż obecna umowa wyborcza. Musimy bowiem reagować na zmieniającą się rzeczywistość i zmierzyć się z nieubłaganą demografią. Dziś pozycja Jaworzna jest znacznie lepsza w tej kwestii niż sąsiadów. Zwłaszcza, że mamy rozpisany plan, jak odwrócić tendencję zmian liczby i wieku mieszkańców. Nasze miasto nie będzie zanikać, tak jak to już wkrótce będzie doświadczeniem wielu polskich samorządów. Stworzyliśmy podwaliny rozwoju gospodarczego i mieszkalnictwa – solidne, na dziesięciolecia. A rozwój sektora wydobywczo-energetycznego daje nam ekonomiczny fundament na, co najmniej, dwa pokolenia. Tej szansy nie zmarnujemy. Nasze miasto będziemy rozwijać tak, by poprawiała się w nim jakość życia. Jakość mierzona bezpieczeństwem publicznym, ekonomicznym i osobistym. Jakość życia mierzona czystym powietrzem, zielonymi drzewami za oknem, równymi chodnikami, dobrymi szkołami, przestrzenią do spotkań i pięknem miasta.  Wszyscy pamiętamy jak ponure i brzydkie kilkanaście lat temu było Jaworzno. Dziś jesteśmy dumni z piękna miejsc, które udało się odsłonić lub całkowicie przekształcić. Jesteśmy dumni z Geosfery, ze śródmiejskich ulic. Zachwycamy się rynkiem. Teraz to piękno zasiejemy w dzielnicach - wszystkich.Za nami trzy umowy wyborcze, z których mogliśmy się rzetelnie rozliczyć dzięki ich skrupulatnemu wypełnieniu. Znacie nas już Państwo z tego, że jesteśmy uczciwi i dotrzymujemy danego słowa. Nie obiecywaliśmy nigdy niczego, czego się nie da wykonać. Nasz program jest czystym konkretem.

Czekają nas kolejne dobre zmiany!

Paweł Silbert

wraz z radnymi Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto


Oto nasza umowa wyborcza na najbliższe cztery lata:

Będziemy poprawiać przestrzeń publiczną i jakość życia!

To główny powód tego, że młodzi ludzie decydują się związać się z rodzinnym miastem lub dla tych spoza miasta na osiedlenie w Jaworznie. A demografia będzie największym zagrożeniem dla Polski w najbliższej dekadzie. Rozpoczynamy program „Miasto siedmiu rynków”. Nasze osiedla dostaną piękną przestrzeń publiczną. Zaprojektowaną przez architektów wybranych w konkursach, dopracowaną podczas osiedlowych, publicznych debat. Jako pierwszy odnowiony rynek dostanie Jeleń. Piękne przestrzenie publiczne powstaną w parku Podłęże – wg pomysłu mieszkańców stworzonego wspólnie z Fundacją Sendzimira w programie „Mój jest ten kawałek parku”. Jednocześnie gwarantujemy, że w parku nie powstanie stadion lekkoatletyczny.Odnowimy przestrzenie miejskie w Osiedlu Stałym – plac przy Arkadach na ul. Kolbego, plac między Szkołą Muzyczną a Młodzieżowym Domem Kultury. Piękna przestrzeń publiczna powstanie w rewitalizowanym osiedlu Tadeusza Kościuszki – będzie to zaaranżowany od nowa Plac Górników, a w Osiedlu Górniczym plac kwiatowy, pełen zieleni skwer między ul. Nową a Tuwima. Rewitalizacja czeka również Szczakową – zaczniemy odnawiać przestrzeń osiedla od placu dworcowego. Jego wygląd można podziwiać dziś na wizualizacjach zwycięskiej pracy konkursowej Miejskiego Centrum Integracji Transportu. Plac będzie nie tylko centrum przesiadkowym, ale również miejscem spotkań mieszkańców osiedla. Ma tam być po prostu pięknie. Obiecujemy również zagospodarować od nowa skwer św. Teresy w Dąbrowie Narodowej. Wraz z budynkiem Wspólnoty Betlejem, który najprawdopodobniej stanie się pierwszym w tej części Europy budynkiem hundertwasserowskim. Będzie to miejsce, które swoją urodą przyciągnie nie tylko najbliższych sąsiadów. Na realizację wymienionych wyżej projektów mamy już zapewnione unijne wsparcie.Na początku 2015 roku ogłosimy konkursy architektoniczne na zagospodarowanie placu między ul. Korczyńskiego i Baranowskiego w Byczynie, terenu przy ul. Niemcewicza na Borach, na centrum Ciężkowic i Długoszyna. A następnie zrealizujemy ich przebudowę.
Wciąż będziemy upiększać śródmieście – dzięki unijnej dotacji swój wygląd zmieni hala widowiskowo-sportowa. Elewacje pokryje ciemne szkło i lakierowane na biało aluminiowe łuski. Wybrani w konkursie architekci zmienili ten budynek z szarej myszki w lśniącą nowoczesnością piękność. Obiecujemy, że architektoniczne konkursy na trwale będą zasadą wybierania autorów projektów do realizacji w Jaworznie. Zasługujemy na najwyższą jakość przestrzeni. Wygląd Jaworzna poprawiać będzie zieleń miejska – zamierzamy zadbać o nią bardziej niż dotychczas. Posadzimy jeszcze więcej drzew, będziemy zakładać kwiatowe skwery. Pojawią się pierwsze ogrody wertykalne. Na południowej pierzei Rynku, gdzie nie można było posadzić w ziemi drzew z powodu podziemnej infrastruktury, pojawią się drzewa w dużych donicach. Dokończymy zagospodarowanie Plant na Kościuszce. Wspólnie z „Galeną” utworzymy strefę wejściową do tego centralnego miejskiego parku. O ile pozyskamy od Wojewody działkę po hałdzie Kościuszki, rozpoczniemy w najbliższej kadencji rozbudowę Plant zgodnie ze zwycięskim konkursowym projektem. Zbudujemy tam park linowy i wodny plac zabaw, który będzie wielką atrakcją dla dzieci.Jeszcze tej jesieni zaprosimy mieszkańców Osiedla Stałego do projektowania Parku Lotników, dostanie on swoją drugą młodość w najbliższej kadencji.
W Parku Gródek w Pieczyskach będziemy poprawiać wyposażenie w infrastrukturę – ławki i place zabaw. W kamieniołomie „Koparki” zagospodarujemy teren za nurkowiskiem – powstanie tam druga część Geosfery. Ośrodek nurkowy trafił w tym roku w ręce profesjonalnej firmy zajmującej się sportem – znamy ją z prowadzenia basenu i sąsiadującej hali fitness i kortów. Sądząc z planów, jakie pokazał nowy właściciel „Koparek”, nie będzie to miejsce tylko dla nurków, ale stanie się strefą rekreacji dostępną dla wszystkich mieszkańców.W rezerwacie Sasanki, który ma problem... braku sasanki - przywrócimy tę roślinę. Park Chrząstówka dzięki przebiegającej w pobliżu obwodnicy północnej będzie łatwiej dostępny. Zamierzamy go powiększać, sadząc drzewa dedykowane każdemu nowonarodzonemu mieszkańcowi miasta. Rodzice będą mogli wybrać gatunek drzewa, które zasadzone jesienią będzie rosło z nowym obywatelem.Doceniamy znaczenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych dla podnoszenia jakości życia mieszkańców – proponujemy powstanie nowego ogrodu działkowego blisko centrum miasta. Zaspokoi on potrzeby posiadania własnego kawałka zieleni dla mieszkańców zabudowy wielorodzinnej.Jesteśmy zwolennikami nurtu Nowej Urbanistyki – uczłowieczania miast, przekształcania ich w przestrzeń przyjazną i bezpieczną, gdzie priorytetem jest jakość życia i realizuje się ją drobnymi projektami poprawiającymi przestrzeń. Podziwiamy pracę prof. Jana Gehla, który zmienił Kopenhagę w najlepsze miasto do życia. Jego idee sprawdziły się wszędzie tam, gdzie je zastosowano. Podoba nam się idea parków kieszonkowych, liniowych i wertykalnych. Będziemy je stosować przy każdym z projektów w najbliższych latach. Mówimy NIE ulicom i placom pozbawionym drzew. Posadzimy przy ulicach co najmniej 600 dużych drzew.

Jaworzno należy do jego mieszkańców

Będziemy wspierać społeczną aktywność w Jaworznickim Budżecie Obywatelskim, który będziemy udoskonalać i przede wszystkim zwiększyć wpływ na niego obywateli, a zmniejszyć – wpływ lokalnych polityków. Chcemy, by obywatele w ramach JBO mieli bezpośredni wpływ również na projekty ogólnomiejskie.Aktywność społeczna i lokalny patriotyzm są tym, co odróżnia nasze miasto od innych. Ilość działających organizacji społecznych i pozarządowych jest przedmiotem naszej dumy. Będziemy je nieustannie wspierać i współpracować.Nasze miasto było przez wiele lat miejscem, gdzie dzięki współpracy radnych osiągaliśmy więcej niż gdziekolwiek. W ciągu ostatniego roku współpracę zastąpiła wypowiedziana nam bezpardonowa wojna. Nie sądziliśmy, że po dwunastu latach będziemy musieli znów obiecywać Państwu wolności obywatelskie, tak jak miało to miejsce w pierwszej umowie wyborczej.Jesienią ubiegłego roku grupa radnych PO wypowiedziała obywatelom Jaworzna umowę wyborczą i rozpoczęła razem z opozycją polityczną walkę. Nie mieli mandatu do ograniczania demokracji, ale mieli wystarczającą ilość głosów, by to zrobić. Ograniczyli możliwość swobodnej wypowiedzi radnym i mieszkańcom miasta. Dlatego zobowiązujemy się do usunięcia ze statutu miasta wprowadzonych niedawno antydemokratycznych ograniczeń wolności słowa i swobody publicznej debaty. Uczynimy to pomimo, że rządzącym byłoby lepiej z kneblem założonym opozycji. Ale jako ludzie, dla których wolność stanowi wartość największą, nie możemy się godzić z takim łamaniem demokracji.Obiecujemy przywrócenie zasady, że prezydium rady miejskiej tworzą wszystkie kluby. Możemy różnić się poglądami na miasto, ale wspólnie dla niego pracujemy. Będziemy zajmować się sprawami Jaworznian, a nie ideologią.

Komunikacja publiczna i miejska mobilność

Zanim przystąpiliśmy do przebudowania dróg w Jaworznie, korzystając z zaleceń autorów Studium Komunikacyjnego, corocznie ginęło na drogach jaworznickich kilkunastu mieszkańców miasta. Efekt zmian, jakie nastąpiły na drogach był spodziewany, ale jego skala okazała się zaskakująca nawet dla autorów tych zmian – radykalnie spadła ilość wypadków śmiertelnych. Przebudowaniem dróg ocaliliśmy już dziesiątki ludzkich istnień.Nie zamierzamy na tym poprzestać. Dlatego naszym celem jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa i dążenie do całkowitego wyeliminowania ofiar transportu. Będziemy to osiągać sprawdzonymi w krajach skandynawskich metodami – walcząc z zatłoczeniem dróg, wyprowadzając tranzyt wewnątrzmiejski poza obszary zabudowy, monitorując ruch. Dzięki zastosowaniu rozwiązań sugerowanych przez specjalistów zmniejszymy ilość pojazdów i ich prędkość. Większe wsparcie uzyska komunikacja publiczna. Jednym z pierwszych zadań nowej Rady Miejskiej będzie uchwalenie Planu Mobilności Miejskiej Jaworzna i Planu Transportowego dla komunikacji publicznej. Pozostało nam dokończenie docelowego układu dróg dla samochodów i zbudowanie sieci połączeń rowerowych. W poprzednich umowach wyborczych pisaliśmy w tym miejscu o budowie kolejnych miejskich dróg i obwodnic. Będziemy je tworzyć nadal, ale tym razem tę część umowy wyborczej zaczniemy od komunikacji publicznej i od jej drugiej części, za jaką uważamy komunikację rowerową. Jaworznicki PKM jest dziś jednym z najlepszych przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce, ale wciąż odczuwamy ograniczenia ekonomiczne w ilości kursów do satelitarnych dzielnic śródmieścia. Żeby obniżyć koszty eksploatacyjne i poprawić jakość powietrza w mieście, wprowadzimy na tych liniach komunikację autobusami elektrycznymi. Kupimy co najmniej kilkanaście takich autobusów. A pierwszy „elektryk” solarisa – wybrany w przetargu - jest już w produkcji i trafi w przyszłym roku do Jaworzna. W zakupie elektrycznych autobusów pomoże nam Unia Europejska. Transport jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w miastach. Większość jaworznian popiera wprowadzanie ekologicznej komunikacji publicznej. Będziemy przez najbliższe lata wspólnie z mieszkańcami pracować nad decyzjami dotyczącymi docelowego kształtu transportu zbiorowego. Jego rozwój - jako taniego, pewnego, dostępnego i wygodnego środka poruszania się po mieście - jest naszym priorytetem.Wspólnota europejska wspomoże również finansowo budowę pierwszej w Polsce velostrady – bezkolizyjnej drogi dla rowerów, która połączy Osiedle Stałe z Podłężem i Śródmieściem. Ten projekt jest realizacją społecznego pomysłu integrowania dróg dla rowerów. Velostrada będzie miała dwie jezdnie rowerowe i chodnik dla pieszych. Zostanie poprowadzona nie tylko z dala od dróg dla samochodów, ale również będzie bezkolizyjna z drogami dla aut – za pomocą kładek i tunelu. W zasięgu velostrady mieszka dziś ponad połowa mieszkańców Jaworzna. Zbudujemy również drogę dla rowerów z centrum przez Jeziorki do Ciężkowic. Inwestycje rowerowe wzdłuż obwodnic, które będziemy kończyć, zapewnią nam połączenia z centrum do Borów i Byczyny oraz do Góry Piasku, Szczakowej i Pieczysk.Po zbudowaniu velostrady uruchomimy wypożyczalnie publicznego roweru miejskiego. Będą one działały na kartę miejską jako część systemu komunikacji publicznej. Dla nas komunikacja rowerowa to element miejskiego, nowoczesnego i zdrowego sposobu życia.Nad realizacją planu mobilności za pomocą jednośladów będzie czuwał Oficer Rowerowy, którego powołamy spośród rowerowych społeczników. Chodzi o to, by infrastruktura powstawała i rozwijała się pod ciągłym nadzorem społecznym. Oficer Rowerowy jest sprawdzonym rozwiązaniem w przodujących miastach.

Komunikacja na nowych torach

Rowerem będzie można dojechać do Miejskiego Centrum Integracji Transportu w Szczakowej koło dworca. Przejmiemy „bezpański” dziś plac dworcowy, o którego nie dba PKP i przekształcimy w wygodne centrum przesiadkowe. W ramach projektu powstaną nowe drogi dojazdowe do dworca, monitorowane parkingi, wiaty dla rowerów i dla motocykli, nowe przystanki autobusowe z klimatyzowaną poczekalnią, toaletami, automatami biletowymi.
|To, co możemy spotkać na dworcach Europy Zachodniej, stanie się rzeczywistością w Szczakowej. Unia dopłaci nie tylko do naszego miejskiego projektu zagospodarowania przestrzeni przy dworcu, ale również za kompleksową przebudowę linii między Krakowem a Katowicami. Ten projekt zaliczył potężne opóźnienie, ale dziś już wiadomo, że będzie realizowany w najbliższej kadencji. Linią E30 dojedziemy pociągiem ze Szczakowej w kwadrans do Katowic i w pół godziny do Krakowa – takie są obietnice PKP.
I takie są priorytety transportowe Wspólnoty Europejskiej. Kolejarze, przebudowując linię E30, zbudują wiadukt drogowy w ciągu ul. Bukowskiej, przebudują ul. Malczewskiego i Kolejarzy. Do Ciężkowic będzie można również dojechać bezkolizyjnie nad linią kolejową – w ciągu ul. Mroczka i w ciągu ul. Ciężkowickiej. Na przedłużeniu ul. Budowlanych i Sobieskiego powstanie równoległy odcinek drogi wzdłuż torów. To wszystko ma ułatwić komunikację w tej części miasta. W partnerstwie z kolejarzami będziemy się starać wyremontować prowadzące do tych odcinków drogi powiatowe – Sobieskiego, Bukowską, Ciężkowicką. Partnerstwo pozwala skutecznie korzystać z dotacji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Będziemy się ubiegać o te środki każdego roku.Jaworzno dobrze wykorzystało okres, kiedy Unia Europejska wspierała budowę miejskich dróg. Zbudowaliśmy kosztowny szkielet komunikacyjny, pozostało nam go uzupełnić o drogi niższej klasy. Na ich powstanie możemy sobie pozwolić teraz, gdy unijne wsparcie dla miejskich dróg wygasło. Nadal będziemy korzystać z dotacji budżetu państwa. Nasz plan na najbliższe cztery lata to zbudowanie obwodnicy Niedzielisk, obwodnicy Góry Piasku i obwodnicy Warpia. To system dróg, które kiedyś nazywaliśmy obwodnicą północną, gdyż dotyczyły północnych osiedli Jaworzna. Cały ten system został już zaprojektowany. Pozostaje nam go teraz wybudować. W jego efekcie – samochody podróżujące między dzielnicami wyprowadzimy poza zabudowę mieszkaniową. Pozwoli to ograniczyć i spowolnić ruch na ulicach osiedlowych, między domami.Najważniejszy projekt drogowy dla miasta w najbliższych czterech latach ma powstać poza jego granicami – na Jęzorze i w Mysłowicach – chodzi o budowę Drogowej Trasy Średnicowej Wschód. Projekt ten jest przygotowywany wspólnie z Mysłowicami i Sosnowcem. I mimo że najkrótszy odcinek powstanie w Jaworznie, to jesteśmy liderami tego projektu. Sąsiedzi docenili nasze doświadczenie w budowie dróg. Wierzymy, że za cztery lata będzie trwała budowa odcinka, który sprawi, że do katowickiego Spodka dojedziemy bezpiecznie w kwadrans. Wzdłuż DTŚ Wschód będzie poprowadzona również droga dla rowerów do Mysłowic i Trójkąta Trzech Cesarzy. DTŚ znalazła się na liście projektów kluczowych województwa śląskiego i może się ubiegać o dofinansowanie unijne bez konkursu.Dzięki decyzji o zmianie sposobu poboru opłat na polskich autostradach na elektroniczny koncesjonariusz A4 może liczyć na nasze wsparcie w budowie drugiego węzła autostradowego dla Jaworzna w Byczynie. Mieliśmy kilka lat temu rację wskazując, że ręczny pobór myta jest anachronizmem. Z powodu nieopłacalności inwestowania w taki pobór opłat Stalexport upierał się, by zamknąć węzeł Jeleń. Dziś – również dzięki zbudowaniu DW 903 (d. Droga Współpracy Regionalnej) - węzeł Jeleń nie jest już zagrożony. W przyszłym roku będziemy aplikować o państwową dotację, by dobudować na Borach brakującą drugą jezdnię ul. Krakowskiej, która rozładuje tłok, a mieszkańcy Borów dostaną kładkę dla pieszych przy szkole podstawowej. Ten projekt posiada już wszystkie zgody. Mamy również wykupiony teren. Będziemy kontynuować program „gruntówkowy”- mamy za sobą wykonaną setkę takich dróg – przed nami kolejne sto, jakie wykonamy w ciągu czterech lat.Remontów doczeka się większość dróg niższego rzędu – powiatowych i gminnych. Odmienią się m.in. stare i bardzo zniszczone miejskie ulice – Insurekcji Kościuszkowskiej i Obrońców Poczty Gdańskiej. W przyszłym roku zakończymy remont ulicy Dąb. Rozpoczniemy również przebudowę ul. Katowickiej – to trudny projekt, bo wymaga skanalizowania deszczowego całej Dąbrowy Narodowej i potrwa zapewne nieco dłużej niż jedna kadencja. Ale jeden kilometr Katowickiej przebudujemy na pewno. Jest duża szansa na to, że „wyleczymy” wkrótce jeden z najbardziej kuriozalnych odcinków dróg – zbudowaną przed kilkunastu laty Obwodnicę Południową przez Pszczelnik. Ta kręta droga zostanie zastąpiona zupełnie nowym – prostym przebiegiem przez Azotkę, jednocześnie udostępniając wolne tereny zakładu przedsiębiorcom.


Miejska gospodarka

Zbieramy obecnie plon przygotowania terenów inwestycyjnych w ubiegłych latach – dzięki nim potencjał gospodarczy Jaworzna rośnie najszybciej w Polsce, po Gdyni (Raport dla "Wspólnoty" sporządzony przez Curulis).
W przyszłym roku zakończy się budowa blisko pięciu kilometrów dróg i infrastruktury podziemnej służącej przedsiębiorcom przy obwodnicy Dąbrowy Narodowej. Dziś scalamy tam kilkadziesiąt hektarów terenów pod inwestycje przemysłowe i usługowe. O tym, że scalanie i budowanie dróg dla firm było świetnym pomysłem, świadczy sukces strefy w okolicach skrzyżowania z ul. Martyniaków. Ziemia osiągnęła tam cenę kilkuset złotych za metr, a działki szybko znalazły nabywców. Dziś działają tam nowe firmy, hale fabryczne i  składy. Ciągle pojawiają się nowi inwestorzy, wydajemy tam obecnie kolejne pozwolenia na budowę. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że tak stanie się na nowych terenach, zwłaszcza, że planujemy dopuścić tam również taką możliwość, by przedsiębiorcy obok swoich firm zbudowali dla siebie mieszkania. Kilka miesięcy temu została oddana do użytku droga w Cezarówce, która prowadzi do nowego szybu kopalnianego „Grzegorz”. Trwają tam już wiercenia, w najbliższych latach ruszy budowa. Jesteśmy zadowoleni, że możemy wspierać powstanie firm, które stanowią fundament ekonomiczny miasta. Rozpoczęcie budowy nowego bloku energetycznego pozwala nam z optymizmem patrzeć na przyszłość Jaworzna. Tam gdzie powstają duże firmy, mogą rozkwitać małe i średnie przedsiębiorstwa. Udostępniając im uzbrojone, dobrze skomunikowane tereny wyposażone w plany zagospodarowania przestrzennego robimy to, do czego powołana jest Gmina.
Za rok zostanie otwarta Galeria Handlowa Galena, której budowie kibicują jaworznianie. Wbrew nielicznym przeciwnikom tego projektu uważamy, że nie ucierpi lokalny handel. Stracą na pewno wielkie sklepy w Katowicach, z których dotąd korzystali nasi mieszkańcy. Galena nie będzie banalnym hipermarketem, bo jest obiektem, który powstaje na warunkach, jakie postawiła Gmina. Widać już, że będzie budynkiem o dobrej, atrakcyjnej architekturze. Wypełni on treścią i 900 miejscami pracy pustkę po byłej kopalni. Dostaniemy w nim wielosalowe kino, klub fitness, restauracje, sklepy i wielki podziemny, ogólnodostępny garaż, jakiego do tej pory nie było w mieście. Mieszkańcy satelitarnych osiedli będą mieli powód, żeby odwiedzić śródmieście. Jaworzno, dzięki rynkowi i nowym przestrzeniom publicznym i Plantom staje się nareszcie w pełni atrakcyjnym miastem.


Infrastruktura sportu blisko ludzi

W odróżnieniu od wielu miast skoncentrowaliśmy się na rozwiązywaniu fundamentalnych problemów w podstawowej miejskiej infrastrukturze. Miasto jest maszyną. Żeby dobrze działało musi mieć sprawne kable i rury. Tam gdzie ich nie ma - nie ma miasta. Dziś etap budowania fundamentów jest za nami.
Przykłady z innych miast potwierdzają, że odkładanie problemy „na kiedyś” dziś przerasta możliwości finansowe tych samorządów. Zarówno włodarze i aspiranci do władzy nawet nie mają pomysłu, za co pierwsze się chwycić.
Natomiast w Jaworznie możemy dziś skoncentrować się na rozwiązywaniu małych, codziennych problemów, na jakości życia, na sprawieniu, by nasze miasto było użyteczne i piękne.Nie interesują nas wielkie, rozpasane, punktowe inwestycje za setki milionów złotych. Zauważyliście już pewnie Państwo, że przez ostatnie 12 lat nie zaproponowaliśmy ani jednego "białego słonia" - wielkiej, rzadko używanej, kosztownej w utrzymaniu inwestycji. Nie budujemy sobie pomników władzy za życia. Nie mamy takich ambicji. Powtarzamy - chcemy wysokiej jakości życia dla naszych mieszkańców.Nie mamy ambicji budowania wielkich stadionów, hal ani organizowania igrzysk. Wolimy małe boiska blisko ludzi. Dzięki takiemu podejściu będziemy mieć środki na wyremontowanie chodników, na dodatkowe oświetlenie miasta, na drobne projekty. Będziemy rozwiązywać codzienne ludzkie problemy bez rozdęcia, ale skutecznie. Jesteśmy miłośnikami sportu, ale nie tylko tego oglądanego na ekranach telewizorów czy na koronie stadionów. Bierne kibicowanie nie jest tym, czego chcemy dla mieszkańców Jaworzna. Dla naszego zdrowia najważniejsze jest, by sport stał się codziennością jak największej grupy ludzi. Tych, którzy dla zdrowia i przyjemności biegają, grają w piłkę, jeżdżą na rowerach, uprawiają nordic walking. Dlatego będziemy przede wszystkim wspierać sport młodzieżowy, sport szkolny i masowe amatorskie imprezy sportowe.Wytyczymy szlaki biegowe. Zbudujemy salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej w Jeziorkach. Zbudujemy stadion lekkoatletyczny, zaś jego lokalizacja będzie wynikiem krytycznej analizy niezależnych specjalistów. Zbudujemy trzeciego w mieście Orlika (choć ten program rząd już zakończył) tym razem w centrum miasta. Na pewno będą powstawać osiedlowe boiska – to najpopularniejszy temat w Budżecie Obywatelskim – będziemy po prostu realizować zwycięskie projekty społeczności lokalnych.Sosina ma być wizytówką miasta. By do tego doszło musimy doprowadzić wodę w zbiorniku do nienagannego stanu. Usuniemy podwodnymi odkurzaczami muł z dna. Wykorzystamy go do rekultywacji składowiska komunalnego przy ul. Sobieskiego. Zbudujemy asfaltową aleję dla rowerzystów i rolkarzy wokół zbiornika. Powstanie molo, nowe toalety, mała architektura i kąpielisko.

Więcej przestrzeni dla kultury

Powołane w poprzednich latach nowe instytucje kultury – teatr i orkiestry muzyczne nie są już atakowane przez opozycję. Udowodniły, że kultura tworzy miejskość. Będziemy kulturze oddawać kolejną przestrzeń. Sala Teatralna z kinem studyjnym w Młodzieżowym Domu Kultury w Osiedlu Stałym jest naszym priorytetem w tej sferze. Jesteśmy dumni, ile oddolnych działań artystycznych pojawiło się dzięki nowej, miejskiej przestrzeni na Rynku. Otoczymy mecenatem tych, którzy mają talent i tym talentem będą rozsławiać miasto. Na rogu ul. Zielonej i Pocztowej zbudujemy budynek wielofunkcyjny, który będzie służył też kulturze i sztuce.  Zarazimy młodych ludzi pasją teatru ulicznego. Chcemy, by młodzież prezentowała swoje talenty na przykład na Rynku.

Nowe osadnictwo

Nasze miasto odróżnia się od sąsiadów tym, że przyciąga nowych osadników. Wyhamowanie negatywnych zmian demograficznych to głównie efekt pozyskiwania nowych mieszkańców. To dobre dla miasta. Świadczy o tym, że nasze postrzeganie Jaworzna jako miejsca świetnie nadającego się do życia nie rozminęło się z oceną ludzi spoza miasta. Będziemy przekonywać kolejnych, że Jaworzno jest miejscem, które ma wszystkie zalety życia miejskiego i zalety życia wiejskiego bez wad wsi i miasta. Podtrzymujemy preferencje dla budownictwa jednorodzinnego, ale jednocześnie naszym priorytetem staje się budownictwo społeczne i spółdzielcze. Dlaczego takie? Bo daje szansę na własny kąt dla młodych rodzin bez finansowego zarzynania się kredytami, których beneficjentami są głównie banki. Mieszkania na wynajem za rozsądny czynsz są alternatywą. W ciągu czterech lat zbudujemy mieszkania dla ponad trzystu rodzin.
W centrum miasta – przy placu Górników, w Podwalu i na Sodowej Górze koło Geosfery. To będą mieszkania na wynajem, ale również z opcją przyszłego wykupu na własność.Nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego to dokument określający strategię zmian przestrzennych miasta na najbliższe ćwierć wieku. Warto zapobiegać rozpełzaniu się zabudowy, tworzyć miasto zwarte, w którym życie bez samochodu nie tylko nie będzie udręką, ale możliwym i dobrym wyborem na życie.Zrealizujemy program scaleń dla terenów mieszkaniowych w Dąbrowie Narodowej – tam jest jeden z najlepszych zasobów gruntowych pod jednorodzinne domy, ale dziś zabudowę ogranicza poszatkowana własność.

Edukacja i sprawy społeczne

Nastawiamy nasze miasto na rozwój, dlatego nie zamkniemy żadnej szkoły ani żadnego przedszkola - młodzi mieszkańcy Jaworzna muszą mieć pewność, że dla ich dzieci będzie zagwarantowana dobra edukacja. Zbudujemy publiczny żłobek w najwygodniejszej lokalizacji dla pracujących młodych jaworznian - dostępny łatwo komunikacją indywidualną, publiczną i rowerem. Edukacja zasługuje, by być sferą wyłączoną ze sporów politycznych. Wesprzemy każdą inicjatywę społeczności służącą poprawie jakości kształcenia czy bezpieczeństwu dzieci. Przeprowadzimy analizy bezpieczeństwa dojścia do szkół i uniemożliwimy fizycznie rozwijanie w ich pobliżu nadmiernej prędkości przez pojazdy. Będziemy stopniowo poprawiać wyposażenie szkół, a co najmniej sześć kolejnych zostanie kompleksowo ocieplona, co wiąże się nie tylko z obniżeniem kosztów działania, ale również poprawą estetyki przestrzeni. Uruchomimy nowe pracownie w Centrum Kształcenia Praktycznego, które szkoli zawodowo. Będziemy się ubiegać o unijne dotacje na programy szkoleniowe i podnoszące kompetencje zawodowe. Otworzymy co najmniej dwa Centra Usług Społecznych – w północnej części miasta i w śródmieściu. Tak, by ludzie, którzy wymagają wsparcia, uzyskali tam kompleksową pomoc. Stworzymy również Inkubator Organizacji Pozarządowych, bo nie da się nie zauważać wyjątkowej w skali regionu aktywności obywatelskiej jaworznian. Gmina będzie wspierać społeczne inicjatywy. Z otwartymi ramionami przyjmiemy i wspomożemy każdego, kto będzie miał dobry pomysł na poprawianie naszego miasta i polepszanie jakości życia. Utworzymy Radę Pożytku Publicznego.Gmina jest właścicielem Zespołu Lecznictwa Otwartego i Szpitala. Nie będziemy prywatyzować służby zdrowia w mieście. Uważamy, że społeczny nadzór nad nią jest lepszy niż odhumanizowany wolny rynek, gdzie liczy się tylko pieniądz. Jednocześnie rozszerzymy ofertę podstawowej opieki medycznej w dzielnicach. Specjalistyczne poradnie będziemy koncentrować w dobrych i dostępnych komunikacyjnie lokalizacjach.
Doprowadzimy do powstania poradni diabetologicznej dla dzieci oraz poradni i oddziału psychiatrii i psychologii dziecięcej z ośrodkiem leczenia uzależnień (komputer, telefon, gry, substancje). Kupimy do szpitala aparaturę do termoablacji - niszczenia przerzutów nowotworowych. Takich urządzeń w kraju jest niewiele. Chcemy rozszerzyć działalność szpitala o kardiologię inwazyjną  - koronarografię i stentowanie. Rozbudujemy oddział rehabilitacji o 40 łóżek.
Uporządkujemy otoczenie szpitala – przebudujemy parking i ulicę do niego prowadzącą.
Wdrożymy edukacyjne programy prozdrowotne dostępne dla każdego. Zlikwidujemy bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych. Sygnalizacje świetlne w całym mieście zaopatrzone zostaną w sygnalizatory dźwiękowe dla niewidomych. Będziemy również prowadzić program asystenta osób niepełnosprawnych. Uważamy, że nasza wspólnota jest odpowiedzialna za poprawienie jakości życia osób niepełnosprawnych.  Z powodu zaburzenia demografii w latach 90. podobnie jak w całym kraju tak i w Jaworznie przybywać będzie seniorów. Nasze miasto będzie się zmieniać, by realizować ich potrzeby – łagodnych, prostych dojść. Osiągniemy to dzięki remontom i budowie nowych chodników, ławeczek, które pozwolą na odpoczynek – ustawimy ich trzysta w całym mieście. Uruchomimy dom dziennego pobytu dla seniorów.
Jaworzno w minionej dekadzie było miastem, które najszybciej wychodziło ze społecznych nierówności. Wyciągnęliśmy z biedy setki ludzi. Dziesiątki miały umorzone zadłużenie z tytułu zaległych czynszów, bo zdecydowały się wziąć udział w programach oddłużeniowych. Tak jak dotąd, będziemy wspierać tych, którzy chcą wychodzić z ubóstwa przez pracę. Obejmujemy szczególną opieką dzieci z domów socjalnych, żeby wyrwać je trwale z kręgu ubóstwa. Kontynuować będziemy program prac społecznie użytecznych, by zmobilizować do dobrego życia również tych, którzy sami nie chcą sobie pomóc.Jesteśmy dziś najbezpieczniejszym miastem w Polsce. To wynika nie tylko z policyjnych statystyk, ale przede wszystkim ze społecznego odczucia, które potwierdzają niezależne badania naukowe. Stworzyliśmy reagującą na zło wspólnotę, gdzie coraz trudniej popełnić przestępstwo wobec obojętności świadków. Rocznie z ulic kradzionych jest tylko kilka samochodów, bo system monitorujący miasto odstrasza złodziei. U sąsiadów giną rocznie setki aut. Będziemy rozwijać monitoring – założymy kolejne kamery.
Zmodyfikujemy system wsparcia finansowego dla lokalnej policji, tak by zwiększyć ilość ulicznych patroli realizowanych z funkcjonariuszami Straży Miejskiej. Udzielimy finansowego wsparcia strażom pożarnym, bo lepiej mieć dobrze wyposażonych i sprawnych strażaków, gdy nastąpi jakiś kataklizm.  

Podsumowanie

Zwykle w Umowie Wyborczej dużo i na czołowych miejscach pisaliśmy o budowie miejskiej infrastruktury technicznej. Dziś większość najważniejszych inwestycji w tej sferze mamy za sobą. W 2006 roku obiecywaliśmy, że kanalizację zbudujemy „na północy Jaworzna – w Szczakowej, Pieczyskach, Ciężkowicach. Potem przyjdzie czas na Dąbrowę i Byczynę.” Dziś potwierdzamy to, co obiecaliśmy osiem lat temu – skanalizujemy Dąbrowę Narodową i Byczynę. Do tej obietnicy dokładamy również kanalizację w Jeleniu. Jest dziś w trakcie projektowania. Kanalizacja to jest miejskość. A miasto nie jest problemem. Jest jego rozwiązaniem.Powyższy plan na cztery lata jest czystym konkretem. Nie ma w nim obietnic bez pokrycia, terminów, których nie można osiągnąć. Policzyliśmy nasze możliwości finansowe. Obiecujemy ciężką pracę i konsekwencję. Wierzymy, że Państwa głosy podczas najbliższych wyborów pozwolą wybrać ludzi, dla których to praca dla dobra miasta jest sensem społecznego działania. A nie znajdują tego sensu w wywoływaniu wojen. Skutecznie zrealizowaliśmy poprzednie umowy wyborcze.  Dlatego zróbmy
to razem jeszcze raz.